• تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان یکی از معضلات در حوزه سلامت نوزادان است. زردی شدید می تواند بر دستگاه های حسی و حرکتی نوزاد اثرات منفی داشته باشد که یکی از تاثیرات آن بر هسته های شنوایی ساقه مغز است. سطح بالای بیلی روبین در هنگام تولد یک از مهمترین عوامل آسیب زا به دستگاه شنوایی نوزاد است و در صورتی که این سطح از بیلی روبین به موقع درمان نشود و کاهش پیدا نکند می تواند منجر به آسیب به سیستم مغزی نوزاد گردد. در این مطالعه قصد داریم تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان را مورد بررسی قرار دهیم. برای این کار وضعیت شنوایی نوزادانی که سابقه زردی شدید داشتند توسط آزمایش های الکترو آکوستیک و الکتروفیزیولوژیک شنوایی بررسی شد.

  اگر چه پیشرفت های اخیر پزشکی در مراقبت از نوزادان مبتلا به زردی بسیار چشمگیر بوده است اما همچنان مسمومیت ناشی از بیلی روبین بالا در نوزادان یکی از مشکلات عمده ای است که روی سلامت آنها بسیار تاثیرگذار است. در مطالعاتی که روی کرنیکتروس و زردی شدید در نوزادان صورت گرفته است گزارشات متعددی از نوروپاتی یا نا همزمانی شنوایی به دست آمده است و  این نشان می دهد که یکی از عوارض کرنیکتروس یا زردی درمان نشده و تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان می باشد.

  از این رو  آگاهی و شناخت

  • علل زردی های شدید
  • علائم سطح بالای بیلی روبین
  • و مکانیزم عملکرد کرنیکتروس

  به عنوان یک اختلال که منجر به علائم دائمی در نوزاد می شود اهمیت زیادی دارد.

  در بیش از ۶۰ درصد از نوزادان کرنیکتروس می تواند منجر به بروز عوارض دائمی جبران ناپذیر گردد این در حالی است که امکان پیشگیری از این عارضه و جلوگیری از پیشرفت آن وجود دارد.

  روش بررسی تاثیر شنوایی بر زردی نوزاد

  در یک مطالعه که روی ۴۵ نوزاد با میانگین سنی ۱۶/۱ ± ۱۴/۸۱ ماه و درجه زردی نوزادی ۱۷ میلی گرم بر دسی لیتر و بالاتر انجام گرفت

  و آزمایش های:

  • گسیل های صوتی گذرای گوش
  • رفلکس صوتی
  • پاسخ شنوایی ساقه مغز
  • پاسخ برانگیخته پایدار شنوایی

  روی این نوزادان صورت گرفت.

  آنچه که از این بررسی و آزمایش های مختلف به دست آمد حاکی از این بود که متوسط درجه زردی در نوزادان ۹۵/۸ ± ۳۷/۲۹ میلی گرم بر دسی لیتر بود که در ۲/۲۲ درصد موارد کمتر از ۲۰ میلی گرم بر دسی لیتر، در ۴/۲۴ درصد بین ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر و در ۰/۴۸ درصد موارد بالاتر از ۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر بود.

  • ۲۶٫۷ درصد کودکان بدون درمان خاصی زردی آنها برطرف شده بود
  • ۴۴٫۴ درصد از نوزادان تحت درمان با فتوتراپی با دستگاه زردی نوزاد قرار گرفته بودند
  • و در ۲۸٫۹ درصد آنها تحت درمان با تعویض خون

  برای کاهش زردی قرار گرفته بودند.

  کمبود اکسیژن در ۴۸٫۹ درصد موارد و تولد زودرس در ۲۶٫۶ درصد از این نوزادان مشاهده شد.

  گسیل های صوتی گذرای گوش در ۷۱٫۱ درصد از این نوزادان ثبت گردید.

  همچنین نتایج

  • رفلکس های صوتی
  • پاسخ شنوایی ساقه مغز
  • و پاسخ برانگیخته پایدار شنوایی

  تنها در ۱۱٫۱ درصد از این نوزادان تحت بررسی طبیعی بود.

  و نیز مشخصات نوروپاتی یا نا همزمانی شنوایی در ۵۷٫۷ درصد از این نوزادان مشاهده گردید.

  نتیجه بررسی تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان

  آنچه که از این آزمایش ها و بررسی ها برای مطالعه تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان به دست آمد این بود که انجام آزمایش های شنوایی حساس به منطقه آسیب زردی نوزادی برای آگاهی از تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان و اطلاع از عملکرد صحیح شنوایی و شدت اختلال ایجاد شده ناشی از زردی روی شنوایی نوزاد کاملا ضروری است. از آنجا که نوروپاتی یا نا همزمانی شنوایی در نوزادان دارای بیلی روبین بالا بسیار شایع است

  از این رو برای شناسایی وضعیت شنوایی این گونه نوزادان لازم است وضعیت شنوایی آنها حداقل با دو آزمایش:

  • گسیل های صوتی گوش
  • و پاسخ شنوایی ساقه مغز

  مورد بررسی قرار گیرد.

  همانطور که گفته شد نوروپاتی یا نا همزمانی شنوایی در نوزادانی که سطح بیلی روبین بالایی را تجربه کرده اند بسیار شایع است از این رو برای شناسایی نوزادانی که دچار این اختلال به ویژه در برنامه های غربالگری شنوایی بوده اند لازم است حداقل دو آزمایش OAE و ABR روی این نوزادان انجام شود. در مطالعاتی که انجام گرفت نتایج مطالعات قبلی تایید شد و تایید نمود که سطح بالای بیلی روبین می تواند باعث کم شنوایی های حسی- عصبی در نوزادان گردد.

  در این بررسی ها نتایج ABR و ASSR مؤید یکدیگر است.

  اما در موارد AD/AN در ASSR همواره آستانه های شنوایی در حد شدید و عمیق مورد انتظار است.

  همچنین کمبود اکسیژن و خفگی نیز از دیگر علائمی است که در نزدیک به نیمی از این نوزادان مشاهده شد.

  و همانند تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان یکی از مشکلات شایع بیلی روبین و زردی شدید است.

  پیشگیری از تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان

  از آنجا که این دو مشکل کاملا قابل پیشگیری و کنترل می باشند در بدو تولد نوزاد با آموزش کافی کادر پزشکی می توان در این امر مداخله نمود و مانع از برور مشکلات و پیشگیری از تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان گردید. مداخله به موقع و درمان مناسب مهم ترین کاری است که می توان در این زمان انجام داد. زردی شدید که در آن سطح بیلی روبین بسیار بالا می باشد شامل رنگدانه های زرد متمایل به سبزی است که در اثر افزایش تولید بیلی روبین و یا نقص در دفع آن به وجود می آید

  و روی سفیدی چشم یا صلبیه و پوست نوزاد اثر می گذارد و باعث زرد شدن آن می شود.

  بیلی روبین بالا و اثرات آن یکی از مهم ترین مسائلی است که در حوزه سلامت نوزاد باید انجام داد.

  زیرا تاثیرات مهم آن روی سلامت نوزاد یکی از مهم ترین اثرات بیلی روبین بالا می باشد.

  در وضعیت وخیم این بیماری مغز را درگیر می کند که به این حالت کرنیکتروس گفته می شود.

  اهمیت درمان به موقع زردی

  امروزه علی رغم اینکه نقص Rh کنترل شده است اما در بیش از ۶۰ درصد نوزادان کامل که به موقع متولد شده اند و در ۸۰ درصد از نوزادانی که زودتر از موقع به دنیا آمده اند مشکلات زردی دیده می شود و به یک مشکل بالینی عمده در حیطه مراقبت از نوزاد تبدیل شده است. زردی و علائم آن معمولا در ۷ تا ۱۰ روز پس از تولد کاهش پیدا می کند و درمان می شود با این حال در ۸ تا ۹ درصد از نوزادان نشانه های زردی در حد شدید دیده می شود به طوری که در صورت عدم مراقبت و درمان به موقع ممکن است میزان بیلی روبین به بالاتر از ۲۵ میلی گرم بر دسی لیتر برسد

  که در این زمان خطر آسیب های مغزی یا کرنیکتروس در نوزاد بسیار زیاد است.

  تخریب عصب شنوایی نوزاد و تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان یکی از مسائل مهمی است که سطوح بالای بیلی روبین آن را باعث می شود. برای پیشگیری از تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان می توان از روش درمان مناسب استفاده نمود. فتوتراپی در درمان زردی نوزاد می تواند بسیار موثر باشد و از نیاز به تعویض خون و افزایش سطح بیلی روبین پیشگیری نماید. با استفاده از دستگاه زردی نوزاد می توان زردی را به سرعت کاهش داد و از تاثیر زردی بر شنوایی نوزادان پیشگیری نمود.

  برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه فتوتراپی می توانید به صفحه نکات فتوتراپی مراجعه فرمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *