درباره شرکت

شرکت زردی شکن رسام

رابطه تغذیه با زردی نوزاد موضوع مهمی است که در بحث زردی و درمان آن پیش می آید. به صورت کلی تغذیه مبحث مهمی در  دوران بارداری و دوران شیرخوارگی نوزاد است که می تواند روی مسائل بسیار مهمی تاثیرگذار باشد. پیش از آنها ارتباط تغذیه مادر در دوران بارداری با زردی نوزاد مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که استفاده از غذاهای گرم و سرد تاثیر چندانی بر زردی گرفتن یا نگرفتن نوزاد ندارد.

رابطه زردی با وزن کم نوزاد موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. وزن کم می تواند با مشکلات بسیاری در نوزاد ارتباط داشته باشد اما رابطه زردی با وزن کم از موضوعات بسیار مهم در این زمینه است. ساده ترین شاخص بهداشتی که در عین حال مهمترین و رایج ترین شاخص نیز به شمار می رود وزن هنگام تولد است. از این شاخص برای ارزیابی وضعیت نوزادان در هنگام تولد در هر کشور استفاده می شود در اینجا عوامل موثر بر کم وزنی و مشکلات ناشی از آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

یکی از موارد مهم در سلامت نوزادان موضوع تاثیر دیابت بارداری بر زردی نوزاد و عوارضی است که این نوع دیابت روی جنین دارد. همانطور که می دانیم زردی شیوع بسیار بالایی در میان نوزادان تازه متولد شده دارد از این رو شناخت دقیق عواملی که منجر به بروز زردی می شوند از نظر جامعه پزشکی بسیار با اهمیت است.

نوزاد نارس یعنی نوزادی که کمتر از ۳۷ هفته بارداری را طی کرده باشد و در واقع زودتر از موعد مقرر متولد شده باشد. وزن کم و نارسی هنگام تولد از مهمترین عوامل مرگ و میر نوزادان می باشد. از این رو شناسایی عوامل مستعد کننده و زمینه ساز زایمان زودرس برای پیشگیری از مرگ و میر نوزادان و نیز عوارض ناشی از تولد زودرس بر این گونه نوزادان اهمیت زیادی دارد. همچنین مراقبت های دوران بارداری و آمادگی های تیم پزشکی در صورت بروز زایمان زودرس می تواند تا حدود زیادی از مرگ و میر این نوزادان جلوگیری نماید.

عملکرد بیلی روبین در زردی نوزادی به عنوان عامل ایجاد کننده زردی بسیار مهم است. تخریب طبیعی گلبول‌های قرمز در گردش خون حدود ۸۰% از میزان بیلیروبین نوزاد را تولید می نماید. در افراد بزرگسال و سالم این میزان ۸۵% است و حدود ۲۰% باقی مانده از میزان بیلی روبین کل از پیش ساز‌های گلبول قرمز در مغز استخوان یا خونسازی غیر مؤثر و کاتابولیسم پروتئین‌های هم‌دار مثل سیتوکروم به وجود می آیند. در سیستم رتیکولواندوتلیال طی دو مرحله آنزیمی توسط آنزیم‌های هم اکسیژناز و بیلی وردین ردوکتاز از مولکول هم تولید بیلیروبین و منواکسید کربن می‌گردد که از ریه‌های دفع شده و قابل اندازه‌گیری است. اندازه‌گیری‌ها نشان می دهد که منواکسید کربن در روز اول تولد به میزان mg/kg/day 10 تولید می شود. این مقدار ۳-۲ برابر میزان تولید بیلی منواکسید کربن در بزرگسالان می‌باشد.